Kayıt Ol

  ya da  

Giriş Yap

Python Kurulumu


Python Kurulumu

Yazar: gokmeneskin | Görüntülenme: 11586 | Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2018Python kurulumunun Windows 10, Mac os 10.13.3 ve Ubuntu 17.04 için nasıl yapılacağını anlatacağım. Bundan farklı işletim sistemleri için google'dan arama yapabilirsiniz. Gelin beraber inceleyelim.


Windows 10 Python 3 Kurulumu

 

Windows 10 işletim sisteminize Python 3 kurmak için buradan en son Python 3 sürümü olan Python 3.6.4 kurulum dosyasını indirmeniz gerekiyor. 64 bit işlemciler için indirme linki, 32 bit işlemcili bilgisayarlar için bu linki kullanabilirsiniz.

 

 

.exe dosyasını indirdikten sonra kurulum çok basit sadece dikkat etmeniz gereken "Python PATH'e eklensin mi?" checkbox'ını işaretleyerek kuruluma başlamanız. Kurulumu tamamladıktan sonra komut satırından (cmd.exe) aşağıdaki kodu yazarak kontrol etmeniz.

 

 


C:\> python --version
C:\> Python 3.6.4
       

 

 

Bu yazının yazıldığı zamanda en güncel Python 3 sürümü 3.6.4'tür.

 

 

Ubuntu 17.04 Python 3 Kurulumu

 

 

Linux işletim sistemlerinde python 2 ve 3 sürümleri yüklü olarak gelmektedir. Terminalden "python --version" komutu ile python2 versiyonunu, "python3 --version" komutu ile python3'ün yüklü olan versiyonunu kontrol edebilirsiniz. Eğer sisteminizde python 3 kurulu değilse aşağıdaki komut ile yükleyebilirsiniz.

 

 


$ sudo apt install python3 -y
       

 

 

Kurulumdan sonra sisteminizde python 3'ün doğru yüklenip yüklenmediğini aşağıdaki komutla kontrol edebilirsiniz.

 

 


$ python3 --version
$ Python 3.6.4
       

 

 

Mac os 10.13.3 Python 3 Kurulumu

 

 

Mac'inizde python yüklü değil ise bu linkten paketi (.pkg) dosyasını indirebilirsiniz. Sonrası diğer mac uygulamalarını kurmakla aynı, çift tıkladıktan sonra ileri, ileri, ileri...

 

 

Kurulumdan sonra sisteminizde python 3'ün doğru yüklenip yüklenmediğini aşağıdaki komutla kontrol edebilirsiniz.

 

 


$ python3 --version
$ Python 3.6.4
       

 

 

Kurulumu mac os için paket yönetici olan Homebrew ile de yapabilirsiniz. Sisteminize homebrew kurmak için aşağıdaki linki terminalde çalıştırın.

 

 


$ /usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"
       

 

 

Homebrew kurulduktan sonra python 3 kurmak için aşağıdaki kodu terminalde çalıştırın.

 

 


$ brew install python3
       

 

 

Homebrew'i başka paketleri yüklemek içinde kullanabilirsiniz. Sisteminizde homebrew yüklü olmasını tavsiye ederim. Başka yazılarda buluşmak üzere...

 

En son değişiklik: 26 Şubat 2018