Kayıt Ol

  ya da  

Giriş Yap

Linux Nedir?


linux nedir

Yazar: gokmeneskin | Görüntülenme: 9173 | Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2020Linux, Linus Torvalds tarafından başlatılan temeli UNIX'e dayanan, internet üzerinden diğer yazılımcıların da katkılarıyla geliştirilen GNU (Genel Kamu Lisansı) lisanslı, açık kaynak kodlu işletim sistemi çekirdeğidir. Peki tam olarak nedir bu Linux?


Linux?

 

Linux'tan konuşmaya başlamadan önce UNIX ve Minix'ten bahsetmeden olmaz. UNIX 1970'li yılların orrtalarına doğru IBM, Hewlett-Packard gibi bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı olarak çalışması için MIT, General Electric ve AT&T tarafından yürütülerek geliştirilmiş işletim sistemidir. 6. sürümüne kadar ücretsiz olan UNIX 7. sürümüyle beraber 1980 yılında marka olarak tescillenmiştir ve bu durum ücretsiz işletim sistemi isteyen ve geliştirenlerin hiç de hoşuna gitmemiştir. O zamana kadar üniversitelerin işletim sistemi derslerinde kullanılmaktaydı. 1987 yılında, ki bu benim de doğum yılım, Prof. Andy S. Tannenbaum tarfından üniversitede derslerde kullanılması için geliştirilen mini UNIX benzeri işletim sisteminin adı Minix'tir. Profesör telif haklarından dolayı UNIX'in bir satır kodunu bile kullanmadan geliştirmiştir.

 

Linux, o sıralar Finlandiya Üniversitesi'nde öğrenci olan Linus Torvalds tarafından internete verilen ilan ile diğer yazılımcıların da katkılarının istendiği ve 05.10.1991 yılında ilk kez Linux 0.02 olarak tanıtılan işletim sistemi çekirdeğidir. Dolayısıyla Linus Torvals'a linux'un babası ya da linux'un arkasındaki beyin demelerinin sebebi bu fikrin sahibi olmasındandır. Linux açık kaynak koduyla günümüzde halen Linus Torvalds tarafından yürütülen bir projedir.

 

Linux İşletim Sistemi

 

Yazının bu bölümüne kadar linux'a işletim sistemi değil de işletim sistemi çekirdeği dediğimi fark etmişsinizdir, aslında linux kernel dediğimiz işletim sisteminin ana fonksiyonlarının bulunduğu kısımdır. Linux işletim sistemi dediğimizde belirli gruplarca geliştirilen linux dağıtımlarından (distrolarından) bahsediyoruz. Günümüzde en popüler olanları başlıca Ubuntu, Mint, CentOS, Fedora, OpenSUSE... gibi uzar gider. Yani aslında aynı çekirdek üzerinde farklı topluluklar tarafından yürütülen linux işletim sistemi türevleri vardır. Bunlardan çoğu ücretsizdir.

 

Linux'un açık kaynak kodlu olarak sunulan işletim sistelerinin felsefesi, çekirdeğini de yayınlayan Linus Torvalds tarafından da benimsenen, ücretsiz, insanlardan herhengi bir kodun gizlenmediği, şeffaf işletim sistemi olmasıdır. Bu sayede kullanıcılar oluşan hataları anında topluluğu bildirmekte ve toplulukta gönüllü olarak yazılım geliştirenler bu problemleri gidererek sürekli işletim sistemini güncel ve güvenli tutmaya çalışmaktadır.

 

Size dünya üzerindeki en yaygın işletim sistemi nedir desem çoğunluğunuzun Windows diyeceğinden eminim ama sunuculardan Android cep telefonlarına, süper bilgisayarlardan Uluslar Arası Uzay İstasyonuna, güvenlik duvarlarından TESLA arabalara kadar linux kullanılıyor, yani yanlış cevap verdiniz. Bence linux'a bir şans verseniz siz de vazgeçemeyeceksiniz.

 

Linux, UNIX ve Minix'in de olduğu gibi C programlama dili kullanılarak geliştirilmektedir ve derleyici olarak gcc kullanılmaktadır. Herhangi bir linux distrosu kullanıyorsanız gcc yüklü olarak gelecektir ve C programlama dilini biliyorsanız siz de geliştirme yapabilir hatta geliştiriciler toplululuğuna gönüllü olarak katılıp linux'un yaşamasına, gelişmesine ve her zaman olduğu gibi güvenli kalmasına katkıda bulunabilirsiniz.